Vrijdag 19 juli 2024

Lieve BakBuren

Even aftellen deze week! Komende vrijdag is het alweer de laatste dag van het schooljaar in onze regio. En dan gaat die zomervakantie dus officieel echt echt echt van start! 

We hebben een ‘black-and-blue‘ menu bedacht voor deze week. De echte reden lees je verder in de email, maar….aan de eind van een schooljaar zijn de kinderen op en de ouders gehavend. Iedereen is een beetje bont en blauw :=) Dat leek ons óók een goede reden ;=)

Trouwens, wíj blijven vrolijk doorbakken deze hele zomer. Goeie actie hè…

We hebben geen plannen om weg te gaan in deze periode; hoogstwaarschijnlijk gaan wij pas rond eind augustus/begin september even de hort op. En dat geven we uiteraard ruim op tijd door.

Dus mocht je in de komende weken thuis zijn, dan hebben wij allerlei verrukkelijke verwenbaksels bedacht…Met zoveel bakburen die op stap zijn kunnen wij ingewikkeldere en meer tijdsintensievere recepten uit de klapper halen om de thuisblijvers te verwennen. En natuurlijk ook veel nieuwe recepten en testjes uitproberen….misschien zelfs focaccia, macarons of gevlochten broodjes …. pas maar op dat je nu al niet kwijlt over je toetsenbord ;=)

Ons black-and-blue assortiment van deze week wordt:

Dit gistbrood heeft een zeer donkere, bijna zwarte kleur (vandaar de naam ‘Black brood’). 

Jaren geleden kwamen we dit traditionele Schotse recept tegen en we waren meteen benieuwd. Misschien is ongelovig wel een betere beschrijving. We konden ons niet voorstellen dat een recept met een mix van koffie, cacao, wortel, donkere stroop, komijn en venkel zo goed zou werken. Of zelfs smaken naar iets waar wij zin in zouden hebben om te eten. Maar verrek, we hadden het compleet mis. Het resultaat was fantastisch! Dit was één van de eerste broden die we ooit bakten toen wij onze bakkerij begonnen in 2013, en sindsdien is het nooit weggeweest.

Het is mals, niet te zwaar en niet zoet. Boterhammen belegd met felle contrastkleuren zoals eiersalade, gerookte zalm en roomkaas steken goed af bij de diepzwarte broodkleur. We krijgen hier veel complimenten over tijdens onze cateringactiviteiten – dus dat soort lof (en fans) gunnen wij jullie ook!

€5,25 per busbrood, 8 bolletjes of artisanale freeform (ca 600+ gram): geef je aan bij je bestelling welke je wilt?

Om eerlijk te zijn – dit was dé reden dat we een black-and-blue menu moesten (!) verzinnen voor deze vrijdag…Deze taart wilde we er echt echt echt in hebben. Het is zooooo lekker.

Een boterachtige polentakorst fungeert als de bodem voor de bosbessenvulling. Deze blauwe juwelen zijn volop in seizoen op dit moment – een kans die we niet willen laten lopen. In zo’n taart zijn ze moeilijk te verslaan vanwege hun sappigheid en jammy textuur. En er zit een pond bosbessen in deze hele taart! Dezelfde korst verkruimelen we bovenop als topping met een beetje zout. Dat geeft het perfecte krokante contrast voor dat sticky (maar eigenlijk niet te zoet) fruitige mengsel eronder.

Als je een tijd in onze bakkerij bent dan weet je dat we regelmatig onze nieuwe broden en baksels testen op vrienden (=proefkonijnen). Zo was het dan ook weer afgelopen zaterdagavond. Uitgenodigd voor diner bij vrienden met ‘willen jullie dessert meenemen?’ kon Jayne dit uitproberen. Licht opgewarmd en geserveerd met een goede klodder goede 30+% ongezoete opgeklopte slagroom zag het er onschuldig uit op het bord. Maar vanaf de eerste hap kwam er een gekreun, gezucht en allerlei geluiden los die ons deden denken aan dé scène van de film ‘When Harry met Sally‘.

We hebben helaas slechts een paar foto’s kunnen maken….het was zo snel op 🫣

We kunnen ons voorstellen dat deze taart een voortreffelijk verwen-ontbijt zou zijn dit weekend. Aan jou of het warm of op kamertemperatuur wil serveren. 

Maar onze aanrader zou zijn: Even opwarmen (150 graden, 10 min, geen alufolie nodig bovenop) en serveren met slagroom…en daarna even afwachten… kreun kreun…

€4 voor 1/4 punt; €15 per hele taart van 23 cm doorsnede

Afgelopen zondag toverde Jayne dit zo in één keer uit haar bakkersmouw!

Nog steeds een beetje ‘high’ wegens het succes van de krokante bosbessentaart de avond ervoor, wilde ze ook iets maken voor onze vrijvan bakburen. Dit is het resultaat – en een totaal andere koek!

Dit is een licht als een veer, sappige sponscake gevuld met bessen (bosbessen en bramen in ons testje). We maken het glutenvrij door amandel-, mais- en tapiocameel te gebruiken. In plaats van eieren en melk gebruiken we plantaardige melk en gemalen lijnzaad. De zoetigheid komt van kokosbloesemsuiker en een goede handvol bessen. Als laatste wordt het op smaak gebracht met een vleugje kaneel en gemalen kardemom.  

Deze cake kun je overal inzetten in je dag: als ontbijt, tussendoortje, gebakje voor bij de thee en ’s avonds voor een niet-zware-dessert na het diner. Je kunt het oppimpen door een blokje te vergezellen met opgeklopte slagroom, crème fraîche, roomijs, dikke Griekse yoghurt – of uiteraard hun plantaardige tegenhangers.

€4,95 voor 6 blokken

Met onze black-and-blue leidraad dan hoefden we niet ver te zoeken voor dit licht paars-gekleurde glutenvrije brood. 

In onze zoektocht naar nieuwe glutenvrije broden voor ons assortiment zijn we al een tijdje geleden gevallen voor teffmeel. Het is een zeer oude graansoort die stamt uit ancient Ethiopie.

Teff is van zichzelf glutenvrij. (Als je ooit injera hebt gegeten in een restaurant dan heb je al kennis gemaakt met teff). Het heeft ook vele goede eigenschappen. Zo is het bijvoorbeeld rijk aan magnesium, mangaan, zink, koper, en vitamines B2, B3 en B6. Wist je dat teff de enige graansoort is die vitamine C bevat? Ook interessant is dat teff de stijging van de bloedsuikerspiegel tegengaat waardoor het hongergevoel langer wegblijft. Klinkt dat niet iets waarvan je meteen een bammetje wilt eten?

Teff kun je, helaas, niet uitsluitend gebruiken als enige meelsoort in een glutenvrij brood. En dat vraagt om veel experimentjes…In ons toffe teffbrood is het hier in het fijne gezelschap van gierst- en boekweitmeel plus een goede schep psylliumzaad. Het resultaat heeft een aangename, ronde en licht gekarameliseerde smaak – én een aantrekkelijke lichte paars-bruine kleur dankzij het teffmeel. 

Enne…je kunt het beleggen met alle belegsoorten: van hartig tot zoet. Win-win!

€5,95 per busbrood 

Dit is ons dagelijkse brood, en terwijl dat misschien heel gewoon klinkt, dit is een buitengewone traktatie – en dat elke dag! Dit is een brood dat je voor alles kunt gebruiken : met hartig of zoet beleg, en ‘naakt’ is ook goed (we hebben het hier niet over in wat voor staat je het eet – dat moet je zelf weten en wij hoeven niet op de hoogte gehouden te worden over alles!!).

Het maakt ook fantastische toast en croutons; deze laatste voor op soepen en salades (tip van chef Sjoerd). Dit is onze versie van het Franse ‘pain de campagne’ brood dat meer karakter krijgt van een beetje roggemeel.

€4,50 per brood (ca 650 gram)

Geef een reactie